Strona internetowa www – od czego zależy jej cena?
Ile kosztuje strona www?
Strona www to wizytówka i nośnik informacji w nieograniczonym świecie internetu. Strona internetowa może mieć wieloraką formę i planowaną funkcję. Bez tego elementu reklamowo – informacyjnego nie jesteśmy wstanie konkurować na runku produktów – usług – e marketingu.
Stworzenie swojego miejsca w internecie jest dzisiaj nieodzowną częścią prowadzenia własnego biznesu. W końcu sieć to najlepszy sposób na zdobywanie nowych, potencjalnych klientów. Jednak kiedy zaczynamy rozglądać się za najlepszą dla nas lub naszej firmy ofertą, szybko stwierdzamy, że wachlarz cenowy waha się od kilkuset złotych do czasem naprawdę potężnych sum.
Od czego to zależy i jak możemy podjąć decyzję o wyborze najlepszej opcji dla nas? Na to pytania staramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.
Rozbudowanie strony internetowej
Musimy liczyć się z tym, że jeśli chcemy, aby nasza witryna składała się z czegoś więcej, niż kilku podstron, będziemy musieli więcej zapłacić. Każda kolejna podstrona to więcej pracy dla dewelopera, a zatem większe koszta produkcji. Ponadto, dochodzą jeszcze sprawy związane z różnego typu usprawnieniami.
Jeśli mamy w planie zawrzeć na stronie internetowej systemy różnego typu interakcji z odwiedzającym, to cena również automatycznie wzrośnie. Każda dodatkowa funkcjonalność serwisu wiąże się ze stworzeniem odpowiedniego skryptu i zaimplementowaniem go do kodu źródłowego, co nieraz (przy bardziej skomplikowanych funkcjach) dokłada programiście masy obowiązków.
Cena stron internetowych – czynniki wpływające na jej wysokość
Pojęcie i definicja „strony internetowej” jest bardzo szerokie. Możemy tak nazwać zarówno stronę-wizytówkę, która składa się raptem z jednej zakładki, jak i olbrzymi, rozbudowany serwis, niezbędny do prowadzenia np. sklepu internetowego. Poza tym bardzo wiele zależy również od tego, czego nie widać gołym okiem – to, ile kosztuje strona internetowa, bardzo często zależy od jej części administracyjnej; od tego, czy jest statyczna, czy chcemy wchodzić z nią w interakcje. Finalnym elementem jest wybór firmy, której zlecimy wykonanie strony www. Cena będzie inna, jeśli skorzystamy z usług freelancera, niż jeśli zdecydujemy się na zatrudnienie pełnoprawnej agencji interaktywnej.
Cena strony statycznej vs. cena strony responsywnej w systemie CMS
Tutaj generują się największe różnice, jeśli chodzi o koszta. Cena stron internetowych potrafi sporo wzrosnąć, gdy decydujemy się na witrynę w systemie CMS. Czym różni się od opcji statycznej? Otóż, wybierając stronę statyczną, nie mamy opcji, by nią samodzielnie zarządzać. Co prawda, gdy posiadamy odpowiednią wiedzę, istnieje możliwość jej edycji w kodzie źródłowym, jednak jest to rozwiązanie mało wygodne i potrafi napsuć sporo krwi.
Natomiast system CMS (np. WordPress lub Joomla) daje nam dostęp do panelu administracyjnego, w którym w łatwy sposób możemy nanieść odpowiednie poprawki, wedle własnego widzimisię. Poza tym korzystając z CMSa, otrzymujemy na własny użytek wiele ułatwień, które zmienią żmudną edycję strony w spacerek po parku. Niestety, wiąże się to również z większymi kosztami. Jeśli chodzi o strony www cena w zależności od rozbudowania w CMSie potrafi wynieść nawet 70% więcej od wersji statycznej.
Inne czynniki mające wpływ na wycenę usługi stworzenia strony
Wpływ na to, ile kosztuje strona internetowa mają również tak z pozoru błahe sprawy, jak materiał (to, czy teksty, grafiki lub zdjęcia dostarczane są przez klienta, czy musi o nie zadbać twórca strony, co nieraz wiąże się z koniecznością zapłaty) oraz wybór producenta.
Freelancer czy agencja interaktywna – kogo wybrać?
Freelancer jest bez dwóch zdań rozwiązaniem tańszym. Jednak to nie zawsze znaczy, że lepszym. Bo chociaż można trafić na rynku na wolnych strzelców, którzy naprawdę dobrze znają się na swojej pracy i stworzą dla nas wymarzoną stronę www. Wycena takiej usługi będzie zdecydowanie tańsza, niż wycena agencyjna. Musimy mieć jednak świadomość, że jakość realizowanej usługi jak również gwarancja na prawidłowe funkcjonowanie może być problematyczna. Dodatkową trudnością jest fakt, że zatrudnienie jednego freelancera nie zawsze wystarcza. Nie każdy jest w stanie zapewnić nam najwyższy poziom wykonania strony, zawartych na niej grafik czy tekstów. Przez co nieodzowne może okazać się późniejsze sięgnięcie po pomoc profesjonalnego grafika i copywritera.
W przypadku agencji niwelujemy te problemy, gdyż już na wstępie możemy zweryfikować jej styl pracy. Bardzo często mamy do czynienia z profesjonalną działalnością, zatrudniającą specjalistów od grafiki, copywritingu, tworzenia stron. Idąc do agencji interaktywnej na pewno zapłacimy więcej, ale nie będziemy musieli się o nic martwić. Firma wykona nasze zlecenie fachowo, a jeśli zajdzie taka potrzeba, sama poszuka odpowiedniego grafika, programisty czy copywritera.
Dodatkowo, agencja daje nam gwarancję właściwego funkcjonowania strony, wykonania jej w terminie, a także zapewnia pomoc w optymalizacji. Agencja przygotuje – nauczy nas korzystać z systemu CMS i daje pewność, że będziemy mieć wsparcie na późniejszych etapach współpracy.
Jak podjąć decyzję, skoro różnice cenowe są tak szerokie?
Po prostu musimy wiedzieć, czego oczekujemy od naszej przyszłej strony. Jeśli ma to być statyczna strona-wizytówka, raczej nie będziemy potrzebować agencji, bo wielu freelancerów zajmie się tym równie dobrze i zażyczy sobie za pracę mniej. Jednak w przypadku większych projektów, bardziej rozbudowanych i skomplikowanych stron, warto zastanowić się na zatrudnieniem profesjonalistów i przygotować na sporo większe koszta.
Cena strony internetowej www – wnioski
Jak widać, nie można jednoznacznie odpowiedzieć jednym zdaniem na pytanie: „ile kosztuje strona internetowa?” W zależności od jej rozbudowania i wykonawcy, cena może wynieść od kilkuset złotych, do nawet kilkunastu tysięcy za naprawdę wielkie portale.
Aby móc wycenić Państwa stronę, musimy otrzymać wypełniony brief, który określi nam najbardziej podstawowe pytania związane ze zleceniem.
Co to jest brief – jak go napisać i w jakim celu jest stosowany?
Mamy nadzieję, że ten tekst przybliżył wam temat i przynajmniej orientacyjnie pozwolił określić, ile będzie kosztowała wymarzona strona www.”