Co to jest CMS? W zamierzchłych czasach kiedy jeszcze internet był dostępny tylko  dla wybranych – tworzenie stron i wszelkich aplikacji stwarzało duże problemy, gdyż ten proces odbywał się poprzez dość skomplikowane komendy języka html. Nieliczni, posiadający tę bardzo przydatną umiejętność, ze względu na mocno ograniczoną konkurencję tworzyli witryny internetowe, których zarządzaniem mogli się zajmować tylko “koledzy z branży”.

Zwykły użytkownik, nie mając pojęcia kodzie html, nie mógł zrobić nic – bez “tajemnej wiedzy specjalisty” – z takową witryną zrobić. Aktualizacje treści odbywały się bardzo rzadko i najczęściej były to życzenia Bożonarodzeniowe, Noworoczne i czasami udawało się uprosić o życzenia z zającem na Wielkanoc.

Istnieje wiele paneli i stron opartych na różnych systemach CMS. Łączy je jedno: możliwość samodzielnego zarządzania elementami takimi jak: Edycja treści, zdjęć, filmów, tworzenie testów, możliwość integracji z portalami społecznościowymi etc.

Zmiany przyczyniły się niezaprzeczalnie do uatrakcyjnienia wyglądu stron www, ich funkcjonalności, ilości informacji w nich zawartych, rozbudowy o inne interaktywne źródła. W efekcie witryny www stały się niezmiernie ważnym narzędziem reklamy i marketingu IT dającym praktycznie  nieograniczone możliwości promocji produktów, firmy, marki oraz polem bitwy o pierwsze pozycje w wyszukiwarkach internetowych.

.